Inspeksjon – Dronningleting og dronninggitter May 24th, 2009 | Bigården min | 6 Comments »
Da var nok en inspeksjon unnagjort. Kuba står nå med tre kasser. Det virket trangt forrige uke, og de hadde fyllt mye nektar og pollen. De hadde ikke bygd ut droneramma noe særlig. Siden kassene ellers virka godt fyllt så var jeg litt redd for at de syntes det var for trangt og kom på svermetanker. Kasse tre kom derfor på.
Jeg hadde bestemt meg for å finne dronninga i dag. Hun var merket, men i fjor høst så jeg at merket begynte å forsvinne. jeg burde jo selvsagt ha merket henne igjen, men regnet med å kunne gjøre det om våren. For å bedre sjansene med å finne henne, så droppa jeg å bruke røyk.
Været siste uke har vært svært vekslende. Da jeg sjekka øverste skattekasse så var det glissent. Ikke mange bier. Noen bier var det, men ikke mange. Det var nok kanskje ikke nødvendig å sette på den kassa forrige uke, selv om de selv valgt å ta den i bruk ved å gnage seg forbi avispapir. Men været kunne like gjerne slått andre veien, og med et heftig trekk så hadde det nok vært nødvendig. Været har heller ikke vært så dårlig at jeg har vært redd for om de ville slite med å holde varmen på tre kasser.
Forrige uke da jeg satte på tredje kasse hadde jeg glemt å ta med meg dronninggitter. Jeg hadde tenkt å la henne gå på de to nederste kassene, men nå hadde hun altså tilgang til alt. Lang historie kort: Selv etter nøye kikking på alle rammene og uten å bruke røyk fant jeg henne ikke. Jeg drøyde vel kanskje litt for lenge før jeg prøvde å lete henne opp.
Jeg gidder ikke å jage henne ned igjennom dronninggitter som jeg prøvde i fjor, men planlegger heller å inspisere uten røyk igjen neste uke og kikke nøye på alle rammer (så sant de ikke er i for dårlig humør). Jeg tviler på at hun var i øverste kasse. Jeg satte på dronninggitter under denne, så om jeg tok feil, så finne jeg fort ut av det ved neste inspeksjon :-)
Biene var ganske snille, selv uten røyk. Noen hissigpropper var det jo (spesielt da jeg kom til nederste kasse), men ikke så ille, og jeg fikk ingen stikk (selv om jeg brukte hansker).
De hadde begynt å bygge ut alle byggeanvisningene jeg satte inn i kasse to forrige uke, bortsett fra én. Ingen var ferdig utbygd, men de fleste godt igang. De hadde bygget mye dronevoks i droneramma mi også. Én ting stussa jeg på: Det var mye nektar i rammene, men samtidig så hadde de spist det meste av den ramma som forrige uke var full av sukker fra i fjort. Så merkelig at de foretrakk den fremfor nektar i åpne celler. En del av nektaren jeg så har de sikkert trukket inn på slutten av uka, men synes likevel det var rart at de har tatt nesten en full ramme på en uke og at jeg finner en del nektar samtidig.
En fin dag i bigården. Jeg håper det blir knallvær i uka som kommer. Værvarselet er ganske bra: Med unntak av tirsdag og onsdag ser det ut som riktig gode dager for godt trekk.








